prev next

CENNIK ZABIEGÓW DO POBRANIA W PDF


Kinezyterapia – gimnastyka lecznicza

Terapia manualna, funkcjonalna osteopatia. Polega nabezpośredniej pracy terapeuty z pacjentem. Indywidualna formuła ćwiczeń pozwala skracać czas leczenia. Przywracana jest sprawność fizyczna pacjenta poprzez odtworzenie anatomii stawów obwodowych, mięśni, więzadeł. Leczy przeciążeniowezespoły bólowe kręgosłupa oraz zwyrodnienia stawów

Kinezyterapia indywidualna

Jest to opracowana przez norweskich terapeutów wraz ze specjalistami z innych krajówna początkuXXI wieku metoda terapii stosowana na urządzeniu Redcord. Teoretyczna podstawa metody Neurac wiąże się z generowaniem prawidłowych wzorców motorycznych oraz założeniem, że większość dysfunkcji narządów ruchu jest wywołana poprzez zaburzenie działania mechanizmów, które łączą pracę lokalnych i globalnych grup mięśniowych.

Cele terapii:

wzmocnienie siły i wytrzymałości mięśni, poprawa równowagi, koordynacji i stabilności, przywracanie prawidłowej funkcji ruchowej, odbudowa wzorców ruchowych w środowisku wolnym od bólu, zmiany w systemie kontroli nerwowo-mięśniowej.

Ćwiczenia w basenie

Ćwiczenia w wodzie są najefektywniejsza formą ruchu.[w wodzie cialo wazy 8 razy mniej] Podczas ćwiczeń odciążony jest układ kostno-stawowy co umożliwia efektywny trening u osób mających problemy z kręgosłupem i stawami. Aerobik wodny pozwala wzmocnić mięśnie, poprawia stabilność i koordynację ruchową, zmniejsza obrzęki, usprawnia układ krążenia i oddechowy oraz zmniejsza nadwagę.

Rehabilitacja stawu skokowego i kolanowego

Rehabilitacja prowadzona przy pomocy urządzenia AVIOR ma na celu przywrócenie sprawności ruchowych i ponowne wyćwiczeniewszystkich przylegających do stawu tkanek (mięśni, ścięgien i wiązadeł). Urządzenie wykorzystuje nie używane do tej pory w terapii urazów stanu kolanowego elementy wibracji. Podczas rehabilitacji są wykorzystywane ćwiczenia bierne, czynne, czynne oporowe i funkcjonalne.

Moon Walker

Wielofunkcyjne urządzenie do treningu Nordic Walking w wodzie, które zostało opatentowane przez włoską firmę Aquatix. Ćwiczenia odbywają się w basenie rehabilitacyjnym. Umożliwiają onejednoczesny trening nóg i ramion, stabilizują ruch górnych części ciała. Dziękiregulowanemu przedniemusystemowioporu umożliwia pracę tylko wybranych partii ciała, np. tylko nóg i ramion.

Kinesiotaping

Plastrowanie dynamiczne - metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych mięśni ciała plastrami o specjalnej strukturze. Została opracowana i spopularyzowana w latach 80. XX. wieku przez Japończyka dr Kenzo Kase.

Zastosowanie:

-eliminuje dotkliwe bóle określonych grup mięśni,

-pozwala na odbarczenie odpowiednich przeciążonych grup mięśniowych,

- sprzyja szybszej odbudowie,regeneracji i przyspiesza gojenie np. po urazach.

Masaż rehabilitacyjny jest najstarszą spośród metod fizjoterapeutycznych,którego początki sięgają starożytnych Indii i Chin. Jest to zbiór różnych technik i chwytów manualnych, które w sposób mechaniczny wpływają na skórę, tkankę podskórną mięśnie, torebki i wiązadła stawowe, a na drodze odruchowej na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy oraz na narządy wewnętrzne.

Masaż klasyczny leczniczy

Jest jedną z najstarszych form terapii. Dzięki odpowiednio dobranym technikom ręcznym uzyskujemy efekt rozluźnienia mięśni, skóry i tkanek podskórnych, zwiększenia ukrwienia. Zabieg stosuje się w celu zmniejszenia bólu oraz przyspieszenia gojenia się tkanek i uzyskania rozluźnienia psychofizycznego, co pomaga walczyć ze stresem i zmęczeniem psychiczny

Masaż limfatyczny ręczny i pneumatyczny

Masaż profilaktyczny przy niewydolności żylnej

Masaż limfatyczny (inaczej zwany drenażem) jest zabiegiem mającym na celu usprawnienie przepływu limfy w przypadku jej zastoju, który objawia się głównie obrzękiem i odczuciem "ciężkich nóg". Przyczyny obrzęku limfatycznego mogą być różne, np. zabieg chirurgiczny (mastektomia, histerektomia, usunięcie węzłów chłonnych), uraz, zaburzenia gospodarki hormonalnej (cukrzyca, tarczyca). Najczęściej wykonuje się masaż limfatyczny rąk i nóg, czasami drenaż limfatyczny obejmuje inne rejony ciała, np. klatkę piersiową, czy brzuch.

Masaż limfatyczny może być wykonany ręcznie (tylko przez profesjonalnego masażystę, bądź przy użyciu urządzenia do sekwencyjnego masażu uciskowego.

Wskazania: obrzęki kończyn dolnych i górnych, niewydolność żylna, stany po zabiegach chirurgicznych, cellulit.

Masaż antycellulitowy - Masaż odchudzający

Masaż odchudzający to skuteczny sposób na cellulit i spalanie tłuszczu gromadzącego się w nadmiernych ilościach w różnych miejscach na ciele, szczególnie na udach, pośladkach, a nawet plecach. Dzięki pobudzeniu krążenia krwi i limfy następuje oczyszczanie organizmu z toksyn i szansa dla mięśni na skuteczniejsze działanie, co po jakimś czasie przyspieszy spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń. Aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu, musimy rozbić tkankę tłuszczową w trakcie masażu. W naszym programie zabiegów znajdzieciePaństwo trzy różne oferty masażu odchudzającego: masaż odchudzający ręczny wykonywany przez specjalistę, terapię falą uderzeniową ESWT przy użyciu aparatu wysokiej częstotliwości Masterpuls 200 "elite edition" szwajcarskiej firmy Storz Medical, która przynosi bardzo szybkie efekty, terapię HILT - High Intensity Laser Therapy - terapia laserem wysokoenergetycznym amerykańskiej firmy ASA Laser. Jej efekty są również natychmiastowe.

Balneoterapia - fizjoterapia wodna

Kąpiel solankowa z hydromasażem w soli Zabłockiej

Zastosowanie: częste i przewlekłe choroby górnych dróg oddechowych, problemy z zatokami, astma,choroby skóry (np. łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry), otyłość, rekonwalescencja po urazach, zwyrodnienia stawów, kręgosłupa, dyskopatia, nerwice, przemęczenie, stres, nadmierna potliwość, obniżona odporność organizmu, poprawa krążenia krwi, podagra, opryszczka, zmarszczki.

Kąpiel kwasowęglowa

Kąpiel w wodzie zawierającej dwutlenek węgla.

Cele: pobudzenie do pracy układu oddechowego, zwiększenie zawartość tlenu we krwi, zwiększenie wentylacji płuc, rozszerzenie naczyń włosowatych w celu poprawienia pracy serca, zwiększenie przepływów wieńcowych i nasilenie diurezy co normalizuje ciśnienie krwi.

Zastosowanie: nadciśnienie tętnicze I i II stopnia, choroby mięśnia sercowego i naczyń obwodowych, cukrzyca, stany rekonwalescencji.

Okłady borowinowe

Po raz pierwszy użyto borowiny do celów leczniczych w 1858 roku w Krynicy Górskiej.

Zastosowanie: poprawia krążenie miejscowe i obwodowe co przyspiesza procesy regeneracji. zawiera mikroelementy, które wchłaniają się przez skórę, stosowana w schorzeniach mięśni, kości i stawów , wykorzystywana w leczeniu chorób kobiecych, wykorzystanie właściwości przeciwzapalnych i bakteriobójczych,

Inhalacje jodowo-bromowe i lekowe

Wpływają korzystnie na rozrzedzenie śluzu zalegającego w drogach oddechowych. I ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny[oczyszczanie drzewa oskrzelowego]Działają przeciwzapalnie i antyseptycznie. Składniki soli a zwłaszcza jod przenikają przez błonę śluzową i biorą udział w ogólno-ustrojowych procesach biochemicznych.

Wskazania: - przewlekłe choroby dróg oddechowych i zatok obocznych nosa, astma oraz uspokajające

Kąpiel radonowa

Woda z rozpuszczonym pierwiastkiem radioaktywnym radonem wpływa bezpośrednio na metabolizm komórkowy przyspieszając procesy odnowy, przywracając sprawność komórek, co w efekcie prowadzi do „odmłodzenia' organizmu, znacznej redukcji doznań bólowych - jest to zastrzyk energetyczny.

Woda radonowa wspomaga rehabilitację chorób narządów ruchu, zarówno tych pourazowych jak i reumatycznych. . Wody radonowe działają leczniczo w kuracji niektórych chorób przemiany materii,chorób endokrynnych cukrzycy regulacyjnej. Wspomaga leczenie chorób z przewlekłym stanem zapalnym takich jak: podagra, choroba Bechterewa, atopowe zapalenia skory, łuszczyca, fibromialgia, zespoły bólowe kręgosłupa

Kąpiel perełkowa

Zabieg ma działanie odprężające - poprawia samopoczucie i zmniejsza ryzyko zaburzeń krążeniowych. Zalecany jest przy nerwicach, ogólnym osłabieniu itp.

Kąpiel podwodna automatyczna z koloroterapią

Kąpiel przeprowadzana w wannie Royal 600 niemieckiej firmy Trautwein, wiodącego światowego producenta wanien do hydroterapii. Posiada 252 dysze masażowe ustawiane sekwencyjnie na różne partie ciała w zależności od zapotrzebowania. Dzięki pompie o mocy 4 kW zabieg hydromasażu jest bardzo efektywny. Kolorowe światło normalizuje przepływ energii,likwiduje bloki energetyczne

Kąpiel wirowa rąk

Wskazania: przewlekłe stany zapalne, stany pourazowe, przewlekłe zapalenie stawów i zapalenia okołostawowe, przykurcze spowodowane bliznami. Poprawia ukrwienie, rozluźnia przykurcze.

Masaż podwodny ręczny

Natrysk wykonywany przez terapeutę silnym strumieniem wody zanurzonego ciała.

Dzięki głębokiej penetracji tkanek powoduje pobudzenie krążenia i zwiększenie przemiany materii.Wpływa na rozluźnienie mięśni, zmniejszenie napięcia nerwowego i złagodzenie dolegliwości bólowych.

Magnetoterapia

Polega na leczeniu zmiennym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. Pod wpływem tego pola jony znajdujące się w komórkach ciała ulegają przemieszczeniom, powodując hiperpolaryzację błony komórkowej. Efekty topoprawa przemiany materii, szczególnie podczas zachodzących procesów energetycznych.Ponadto poprawione ukrwienie w komórce podczas działania pola magnetycznego wywołuje lepsze wykorzystanie tlenu przez komórkę.

Lampa Lumina (Sollux)

Urządzenie jest wyposażone w mikroprocesorowy sterownik z zegarem zabiegowym i regulacją natężenia promieniowania. Promieniowanie podczerwone IR-A powoduje: zmniejszenie napięcia mięśni, rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie, podwyższenie progu odczuwania bólu, wzmożenie przemiany materii.

Ultradźwięki

To drgania mechaniczne o częstotliwości wyższej niż 20 000 Hz. Posiadająprzeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości terapeutyczne. Zabiegi robione są na najwyższej jakości sprzęcie niemieckiej firmy Zimmer.

Najczęściej stosowane są aby: przyśpieszyć przepływ limfy w naczyniach limfatycznych i zwiększyć proces wchłaniania, wytworzyć w tkankach ciepła i stanu przekrwienia czynnego, zmniejszyć napięcia mięśni, hamować układ współczulny, zwiększać rozciągliwośćtkanki łącznej w bliznach, przykurczach, zwłókniałych mięśniach i torebkach stawowych, przyśpieszyć gojenie ran tkanek miękkich i kostnych.

Fonoforeza

To zabieg ultradźwiękowy gdzie substancją sprzęgającą jest żel przeciwbólowy lub przeciwzapalny. Jednym z najistotniejszych efektów towarzyszących oddziaływaniu fali drgań na organizm jest wywołane przez nią ciśnienie. Owe wahania ciśnienia są główną składową mechanizmu leczniczego działania ultradźwiękami. Efekt ten nazywa się mikromasażem tkanek. Ponadto ultradźwięki dają efekt cieplny oraz fizykochemiczny. Zabiegi robione są na najwyższej jakości sprzęcie niemieckiej firmy Zimmer.

Działanie bezpośrednie: przeciwbólowe, zmniejszenie napięcia mięśni, rozszerzenie naczyń krwionośnych, powstawanie związków aktywnych biologicznie, hamowanie procesów zapalnych, hamowanie układu współczulnego, przyspieszenie wchłaniania tkankowego, wyzwalanie substancji histaminopobnych, wzmożenie przepuszczalności błon komórkowych, pobudzenie przemiany materii i oddychania tkankowego.

Wskazania: przewlekłe i podostre stany zapalne stawów i okolic okołostawowych, dolegliwości bólowe związane z chorobą zwyrodnieniową odcinka kręgosłupa szyjnego, bóle pleców i krzyża, rwa kulszowa, zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych, kolanowych, stóp i rąk, zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty, ostrogi kości piętowej, nerwoból nerwu trójdzielnego.

Zabiegi prądowe

Jonoforeza – polega na wprowadzeniu przy użyciu pradu elektrycznego jonów lekowych.W zależności od zastosowanego leku działanie przeciwbólowe lub przeciwzapalne.

Diadynamik – prąd o szczególnych parametrach Posiada właściwości przeciwbólowe i rozkurczowe. Skutecznie łagodzi napięcie mięśni, poprawia przewodnictwo nerwowe i przepustowość naczyń krwionośnych na poziomie kapilarnym. Znalazł zastosowanie w leczeniu bólów kręgosłupa i chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Galwanizacja – wykorzystuje prąd stały, działanie lecznicze zależne jest od sposobu ułożenia elektrod. Przeważnie zajmuje on 5-20 minut, a czas jego trwania zależy od części ciała, na której zabieg się przeprowadza. Wysyłany do ciała prąd powoduje zwiększenie przepuszczalności błon w tkankach, co prowadzi do zwiększenia metabolizmu i lepszego odżywienia tkanek. Zalecenia:ch. zwyrodnieniowa stawów kończyn i kręgosłupa,nerwobóle, zapalenia w obrębie układu nerwowego, choroby neurologiczne, choroby i zaburzenia układu krążenia obwodowego, zanik mięśni, porażenia wiotkie, kontuzje stawów, mięśni, ścięgien.

Prąd Träuberta - Prąd ten wykazuje silne działanie: przeciwbólowewykorzystując teorię Walla i Malzaca, zmniejsza napięcie mięśniponieważ podczas swego przepływy drażni mięśnie i wprawia je w wibrację, drgania , przekrwienne szczególnie pod katodą. Zastosowanie: ból w dolnym i górnym odcinku kręgosłupa, zaburzenia krążenia w obrębie kończyn dolnych.

Prądy Kotza - Zabieg ten polega na precyzyjnym wywołaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych. mięśnia lub grupy mięśni poprzez aktywację grubych zstępujących włókien nerwowych oraz dzięki zablokowaniu cienkich wstępujących włókien nerwowych; mają działanie przeciwbólowe w obszarze stymulacji. Zastosowania: skolioza, płaskostopie, osłabienie mięśni, rehabilitacja po złamaniach.

Prądy interferencyjne - Są to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Prądy interferencyjne, których częstotliwość zmienia się rytmicznie, działają na skurcze mięśni szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu (co usprawnia krążenie obwodowe), wywołują efekt przeciwbólowy, usprawniają procesy odżywcze tkanek i ich metabolizm. Stosowane są przede wszystkim przy zmniejszani bólu i obrzęku, przekrwieniu oraz usprawnienia krążenia powierzchniowego i głębokiego.

Elektrostymulacja - Wykorzystywany jest tu prąd stały impulsowy. Wykonuje się elektrostymulację mięśni porażonych jako substytut naturalnych pobudzeń oraz zdrowych w celu wzmocnienia ich lub poprawy krążenia obwodowego. Schorzenia które można leczyć elektrostymulacją to: niedowłady, zaniki i osłabienie mięśni, stany po porażeniach mięśni lub po zdjęciu opatrunku,choroby układu nerwowo-mięśniowego oraz choroby układu krążenia.

Terapia skojarzona – polega na łączeniu fali ultradźwiękowej z oddziaływaniem elektrycznym. Wskazania: bóle i skurcze mięśniowe, zapalenie kaletki lub torebki skokowej, uszkodzenie tkanek miękkich.

Terapuls - to impulsowe pole elektromagnetyczne o wielkiej częstotliwości. Pole to nie wytwarza ciepła, lecz działa na potencjał błon komórkowych, co daje w efekcie zmianę właściwości fizykochemicznych tkanek, efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwobrzękowy. Działanie terapeutyczne impulsowego pola polega na dostarczeniu do organizmu energii o bardzo dużej częstotliwości, przy bardzo krótkim czasie oddziaływania i długiej przerwie następującej po każdym impulsie.

Zabieg jest zalecany przy: zwyrodnieniach kończyn i stawów kręgosłupa, zapaleniach stawów i mięśni, nerwobólach, odmrożeniach, nieżycie oskrzeli, przewlekłych zapaleniach zatok obocznych nosa, ucha, migdałków.

Interdyn – łagodniejsza forma terapii prądami leczniczymi, gdyż prądy interdyn łatwiej pokonują opór skóry.Stosowane są przy następujących dolegliwościach: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, nerwobóle, porażenie nerwu twarzowego, zanik mięśni, zapalenie okołostawowe, stany po urazach, obrzęki i krwiaki.

Termoterapia - Krioterapia miejscowa

Zabieg polega na obniżeniu temperatury tkanek. Jego celem jest obniżenie temperatury skóry i tkanek głębiej położonych, a tym samym zmniejszenie przekrwienia głębokiego okolicy poddanej zabiegowi. Krioterapia działa głównie przeciwbólowo i przeciwzapalnie

Zastosowanie:

- leczenie stawów i mięśni,

- urazy stawów i tkanek miękkich np. skręcenia i zwichnięcia

- wszystkie choroby reumatoidalne i reumatyczne narządów ruchu, np. reumatoidalne zapalenie stawów

- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,

- łuszczycowe zapalenie stawów,

- choroby stawów na tle zaburzeń metabolicznych (dna moczanowa)

- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,

- oparzenia - zdejmowanie szoku termicznego,

- dyskopatie, entezopatie, tendopatie,

- mialgie,

- choroby ścięgien, naderwania mięśni i wiązadeł

- profilaktyka osteoporozy

- stwardnienie rozsiane

- obrzęki, stłuczenia, krwiaki pourazowe.