Wysokiej częstotliwości przy użyciu aparatu Masterpuls 200 "elite edition" szwajcarskiej firmy Storz Medical, wynalazcy i wiodącego producenta tego typu urządzeń.
Doświadczenie w przypadku terapii falą uderzeniową ma zasadnicze znaczenie gdyż dobór właściwych częstotliwości, częstości zabiegów i ciśnienia jest kluczową kwestią dla skuteczności zabiegów.
Częstotliwość: 1 - 21 Hz; Ciśnienie: 1 - 5 bar;
Zabieg trwa od 5 do 10 minut i można go stosować raz w tygodniu. Cała kuracja wymaga 2-3 zabiegów.
Falą uderzeniową skutecznie można leczyć wszelkie problemy dotyczące aparatu ruchu oraz związane z częstymi dolegliwościami, które spotykają nas po urazach, bądź przychodzą z wiekiem.
Wskazania:
uszkodzenia ścięgien i torebek stawowych,
– zwapnienia okołobarkowe (tendinosis calcarea),
– zespoły bolesnego barku z ograniczeniem ruchomości,
– bóle przyczepów ścięgien
– łokieć tenisisty i łokieć golfisty (epicondylitis),
– ból rzepki,
– kolano skoczka,
– zapalenie przyczepu rozścięgna podeszwowego,
– ostrogi piętowe,
– zespoły bólowe stawów,
– przewlekłe entezopatie,
– zespoły pourazowe związane z bólem,
- zespół bolesnego Achillesa,
– achillodynia,
– stymulacja procesu osteogenezy zrostu kostnego,
– chondromalacja rzepki,
– powtarzające się bóle mięśniowe kończyn górnych i dolnych,
– zespół mięśnia piszczelowego przedniego,
– dolegliwości bólowe okolicy kości śródstopia (metatarsalgia),
– terapia powierzchownych punktów spustowych,
– terapia głębiej położonych punktów spustowych
Pierwszy raz urządzenie do leczenia falą uderzeniową zostało zastosowane w 1996 r. przez niemiecki zespół olimpijski podczas igrzysk w Atlancie. W Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej we Francji w 1998 r. trzy spośród uczestniczących zespołów, wliczając zwycięzcę turnieju Francję, wykorzystały urządzenia do leczenia falą uderzeniową, aby przywrócić zawodnikom pełną sprawność.
Najlepsi atleci muszą osiągnąć pełnię sprawności fizycznej w określonym momencie i nie lubią tracić czasu na terapie, które często nie przynoszą oczekiwanych efektów. ESWT oferuje prosty, szybki i efektywny proces leczenia, dzięki któremu możliwe jest kontynuowanie treningu na pełnych obciążeniach.
Zewnątrzustrojowa fala uderzeniowa udowodniła swoją skuteczność podczas największych imprez sportowych w określonych wskazaniach. Skuteczność leczenia sięga 80% i waha się w zależności od tego, czy terapia kończy się całkowitym wyleczeniem, czyli całkowitym usunięciem bólu, czy jego znaczną redukcją. Podczas badań zaobserwowano pewną prawidłowość, mianowicie skuteczność leczenia znacznie wzrasta u pacjentów, którzy rozpoczęli terapię wcześniej, od momentu pojawienia się dolegliwości. ESWT jest często zalecane, jeżeli konwencjonalne metody fizjoterapii nie przynoszą oczekiwanych efektów.